LGBT Onur Haftası ve LGBT Aktivisti yazarların mesajları

0

Son yıllarda daha büyük katılımlarla destek görmeye başlayan LGBT akımı İstanbul’da da çok sayıda katılımcıyla 23. LGBT Onur Haftası etkinliğine hazırlık yapıyor. Taksim’de gerçekleşecek olan büyük etkinlik için tarih belirlendi. Etkinlik sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Türkiye’de hemen bütün illerde aktivist katılımcıları bir araya getiren LGBT, toplumun algısı ve bakış açısında ki düzeyde de sevindirici başarılar elde etmesinin yanı sıra LGBT’i bireylerin toplumsal sorunlarından daha özgür bir yaşam alanı hedefi için düzenlenen paneller ve etkinlikler aracılığıyla daha başarılı adımlar atılıyor.

header_lgbt

LGBT Onur Ayı Her yıl “1-30 Haziran” tarihleri arasında bir çok ülke de (hala LGBT haklarının savunulması gereken ülkeler) Onur yürüyüşü haftası düzenlenmektedir. Bu yıl İsrail LGBT Onur yürüyüşünü eylemini bugün gerçekleştirdi. Türkiye’de LGBT Onur Yürüyüşü her yıl Haziran ayının son haftasında gerçekleştirilmektedir. LGBT’nin tarihinden biraz bahsettikten sonra sizler için LGBT’i bireyi veya aktivisti olan bazı yazarları da listeleyerek onların LGBT hakkında ki görüşlerini ilham verici olması adına not olarak ekledik.

LGBT toplumunun tarihi ve gelişimindeki kilometre taşları anılmak için bir süre başlangıcını işaret ediyor. En popüler Greenwich Village 1969 Stonewall ayaklanmaları anısı olarak tanınıyor. Öncesinde kitle olarak güçlü örgütlenmeler sağlanamamış fakat LGBT adını 1900’lerde almış olan “Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans” bireylerin Stonewall olayları öncesinde de geniş bir tarihe yayılıyor. Örnek olarak Osmanlı İmparatorluğu başta olmak üzere tarihte bir çok kültür ve inançta -bazı kutsal kitaplarda da geçtiğini düşünülürse- uzun yıllar boyunca LGBT bireylerinin yaşamı, toplumun, inançların ve devlet yapısının çeşitli cezai yaptırımları ve yargıları üzerine daima gizlenerek ve esaret altında sürmüş. (Farklı bir başlık altında LGBT’nin tarihi, devlet yapısı ve inançlarda ki yeri konusu yayınlanacak)

Stonewall ayaklanmaları ise, ABD’nin New York şehrinin Greenwich Village bölgesinde yer alan Stonewall Inn adlı bir bara polisin 28 Haziran 1969’da yaptığı baskına karşı planlanmamış bir dizi gösteriler ve direniş eylemleridir. Bu gösteriler ABD tarihinde eşcinsellere ve cinsel azınlıklara baskı uygulayan bir sisteme karşı ilk açık direniş olarak tanımlanmaktadır. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere tüm dünyadaki eşcinsel hakları hareketini tetikleyen olay olarak kabul edilir. Stonewall olayları kültürel bir zeminde birikimleri olan ve cinsel özgürlüklerini baskı ve şiddet altında kalmadan yaşamak isteyen azınlıklar için sisteme ve toplumsal algıya karşı bir dalgalanmaydı. İlk ve en önemli direnişin de başlangıcı oldu.

Bu yıl aynı zamanda LGBT sivil hakları aktivizminin ellinci doğum yıldönümü. 4 Temmuz 1965 günü, kabaca kırk kişilik bir grup aktivist tarafından, Amerika Federal Hükümeti Sivil Hizmet Komisyonunun ayrımcı yasa ve uygulamalarına karşı düzenlenen ilk (ve en büyük) protesto düzenledi. Stonewall’da olaylarda tarihte ilk Gay Pride yürüyüşü yapılmasında aslında 1965 yılında yapılan ilk büyük eylemin ilham olduğu düşünülmektedir. 

LGBT Onur Haftası için, Virginia Woolf, W.H. Auden, Oscar Wilde, Truman Capote, and Langston Hughes gibi bazı yazarlar başta olmak üzere, LGBT hakkında ki görüşlerini ve desteklerini ilham olması adına sizin için derledik.

 

1- “Kesin olarak ne olduğumu bilmenin gerekliliğine inanmıyorum. Hayatın ve çalışmanın temel uğraşı, aslen olmadığın biri haline gelmek. Eğer bir kitaba başladığında sonunda ne söyleyeceğini bilseydin, onu yazacak cesaretin olur muydu sence? Yazmak ve aşk ilişkileriyle ilgili doğru olan şey, hayat için de geçerli. Sonunun ne olacağını bilmediğimiz sürece oyun, üstüne zaman harcamaya değerdir.” (Michel Foucault. Truth, Power, Self: An Interview with Michel Foucault, 1982)

michel-foucault

 

2-  “O halde müsaade edersen sana şunu söyleyebilirim ki okuduğum bir sonraki kelimeler şunlardı: “Chloe Olivia’yı sevdi…” Başlama. Kızarma…. Bazen kadınlar, kadınları sever.” (Virginia Woolf. Kendine Ait Bir Oda, 1929)

virginia_woolf2

3- Jung erkek çocukta eşcinsellik gelişimini düşünerek der ki, çocukta bir adamın liderlik özlemi, eşcinsel dayanakları şekillenerek büyümeye devam eder, -bir adam çocukluk fantezilerini eğitebilseydi asla hatalı bir gelişme ortaya çıkmayacaktı. (Carl Gustav Jung)

cgjung 

4-  “Bir insanın kendisini sevmesi, ömür boyu sürecek bir aşk hikayesinin başlangıcıdır.” (Oscar Wilde. Phrases and Philosophies for the Use of the Young, 1894)

oscar_wilde23

 

5- “Henüz kimlikleri hakkında tereddütlü olan gençler, onlara uyanı bulabilmek için maskelerin yerini almaya çalışırlar.” (W.H. Auden. Forewords and Afterwords, 1973)

Auden.w.h

 

6- “Bir okur olmadığı takdirde yazı yazamam. Bu tam anlamıyla öpüşmek gibi; tek başına yapamazsın.” (John Cheever. Christian Science Monitor, 1979)

john_cheevers

 

7- “Ben bir aziz değilim. Alkoliğim. Uyuşturucu bağımlısıyım. Eşcinselim. Bir dahiyim. Tüm bu müphem şeyleri olup aynı zamanda bir aziz de olabilirdim.” (Truman Capote. Music for Chamelons, 1980)

6-truman-capote

 

8- “Mükemmel aşkın olduğu yerde mucizeler her zaman vardır. “ (Willa Cather. Death Comes for the Archbishop, 1927)

Pulitzer Prize-winning American author Willa Cather wrote such novels as My Antonia and O Pioneers!

 

9 – “Birisi, senin yahut benim babam, aşktan fazla insanın ölmediğini bize söylemeliydi. Fakat halk yığınları, sırf aşksızlıktan öldü ve her saniye de ölmeye devam ediyor; hem de en olmadım yerlerde.” (James Baldwin. Giovanni’s Room, 1956)

james_baldwin_caro

 

10- “Hem psikolojik hem de biyolojik anlamda, insanlarda ne saf bir erkeksilik ne de saf bir kadınsılık vardır.”

freud

 

Freud’dan Eşcinsellik Üzerine Bir Mektup

Mektubunuzdan, oğlunuzun bir eşcinsel olduğu sonucuna vardım. Onun hakkında verdiğiniz bilgilerde en çok, bu dönemde kendinizden söz etmemenizden etkilendim. Bundan neden çekindiğinizi size sorabilir miyim? Eşcinsellik elbette bir avantaj değildir ancak utanılması gereken bir şey de değildir, kusur değildir, rezalet değildir, bir hastalık olarak sınıflandırılamaz; eşcinselliğin, cinsel gelişimin bir çeşidi olduğunu düşünmekteyiz. Geçmiş ve modern zamanların, saygı duyulan pek çok kişisi, eşcinseller olmuştur (Bunların en önemlilerinden bir kaçı: Platon, Michelangelo, Leonardo da Vinci vb.). Eşcinselliği suç olarak görmek ve gaddarlık etmek de büyük bir haksızlıktır. Eğer bana inanmazsanız, Havelocks Ellis’in kitaplarını okuyun. (Freud’un çağdaşı olan Ellis, Studies in Physcology of Sex adlı yedi ciltlik yapıtı ile ünlüdür.)

Size yardım edip edemeyeceğimi sorarak, sanırım eşcinselliği ortadan kaldırıp normal heteroseksüelliği yerine koyup koyamayacağımı kast ediyorsunuz. Yanıt genel olarak, bunu başarmaya söz veremeyeceğimizdir. Vakaların büyük bölümünde, her eşcinselde varolan, zarar görmüş heteroseksüel eğilimleri harekete geçirmekte başarılı olduk. Vakaların çoğunda, bu artık mümkün olmamaktadır. Bu, kişinin niteliği ve yaşı ile ilgili bir sorundur. Tedavinin sonucunu önceden bilmek mümkün değildir.

Oğlunuzla ilgili yapılacak çözümlemeler, farklı yollar izleyecektir. Eğer mutsuzsa, nevrotikse, çatışmalardan çok yıpranmışsa, toplumsal yaşamda çekingense, görüşmeler onu uyumlu hale getirebilir, huzura kavuşturabilir ve yeterliliğini artırabilir -eşcinsel olarak kalsa ya da değişse de. Eğer karar verirseniz, benimle görüşmelerde bulunabilir! Sizin bunu yapacağınızı sanmıyorum! Oğlunuz Viyana’ya gelmek zorunda. Benim buradan ayrılmaya niyetim yok. Bununla birlikte, bana yanıt vermeyi ihmal etmeyin.

Saygılarımla ve en iyi dileklerimle,

9 Nisan 1935

 

11- Kasvetli ve acı saatler! (utanıyorum- ama bu yararsız- ben olduğum kişiyim ) işkence saatleri… duyguları dışında buna sahip olan adamların olup olmadığını merak ediyorum. Bir diğer biri ile var mı benim gibi olan ? – endişeli- onun arkadaşı, onun sevdiği, onu kaybetmiş. (Walt Whitman Mayıs 31, 1819) 

waltwhitman0

12 –  “Farklı insanlar diğerleri gibi değildir; fakat farklı olmak utanılacak bir şey değildir. Çünkü diğer insanlar böyle harikulade insanlar değillerdir. Onlar binin yüz katıdır. Sen ‘bir’likteki ‘bir’sin! Onlar dünyanın her karışındalar. Sen yalnızca buradasın. Onlar çalı çırpı kadar alışıldıklar. Ama sen…. Sen mavi güller gibisin.” (Tennessee Williams. The Glass Menagerie, 1944)

Tennessee Williams

Eşcinsellik, barbarlar tarafından ve aynen büyük fikirleri kölelerinin öğrenmesi açıkça liderin işine gelmediği için felsefeyi sevmedikleri gibi, eşcinselliğin yaratma eğiliminde olduğu güçlü dostlukların ve ateşli aşkların da liderin işine gelmediği despot hükümetlerin yönetimi altında yaşayan insanlar tarafından ayıp karşılanır. – Platon (Görünen o ki 2300 yıldır hiçbir şey değişmedi)

Nerede eşcinsel ilişkiye girmenin ayıp olduğu kaanati varsa, bunun suçlusu kısmen yasaların kötülüğü, kısmen yöneticilerin despotluğu ve kısmen yönetilenlerin korkalığıdır. – Platon

Eşcinsellik de heteroseksüellik kadar kısıtlayıcı: ideal olan, bir kişinin, karşısındaki kadın veya erkek olsun onu korku, kısıtlama ve mecburiyet duymadan sevebilecek kapasitede olması. – Simone De Beauvoir

Eşcinsellik elbette bir avantaj değil, ama utanılacak birşey değil, ya da ahlaksızlık veya kötü bir şey değil; bir hastalık olarak sınıflandırılamaz; biz onu cinsel fonksiyonun, cinsel gelişim sırasında meydana gelen belli duraklamalar sonucu oluşan bir çeşidi olarak görüyoruz. Eski ve modern zamanda bir çok saygın birey eşcinseldi ve bu isimlarden bazıları: Büyük İskender, Michelangelo, Leonardo Da Vinci. Eşcinselliği suç olarak yasal yolla bastırmaya çalışmak büyük bir adaletsizlik, ve acımasızlık da. – Sigmund Freud

İnanıyorum ki dünya eşcinsellere karşı yapılan bu cadı avını bir gün yargılayacak. Sözde ahlaklı insanlar tarafından masum gruplara karşı yapılan inanılmaz bir adaletsizlik olarak İspanyol Engizisyonunu ve Nazi toplama kamplarını yargıladığı şiddetle yargılayacak. Hem Kilise, hem de Naziler iyi bir iş yaptıklarına inanıyorlardı. – N. McLean

Neden eşcinselleri orduya almıyorlar? Çünkü bence ellerinde M-16’larla binlerce eşcinsel önlerinden yürüyor, “Hangi birine “ibne” diyebilirler?” – John Stewart

Ben eşcinsellerden nefret ediyorum demenin Amerika Başkanı seçilmenin yollarından biri olmadığını netçe göstermemiz lazım. – Jimmy Carter

Bizim yapmak istediklerimize saldırgan bir anlam vermek zorundalar! Beraberce mutlu yaşamak isteyen iki insan onların evliliklerine saldırıyor. Okulunda dövülen bir çocuğa yardım etmek eşcinselliği teşvik etmek. Eğer bana 1 milyon dolar verilse, eşcinselliği nasıl teşvik edeceğimi öğrenemezdim. Don King’i mi kiralamalıyım? – Barney Frank Amerikan Temsilciler Meclisi Üyesi (Don King: Amerikalı promosyon ve reklam firması)

Ben bir Katolik olarak büyütüldüm ve Katolik Kilisesine göre eşcinselliğini uygulamadığın sürece eşcinsel olmakta bir problem yok. Bu çok ilginç çünkü ben de Katolikliği uygulamadığın sürece Katolik olmakta bir problem göremiyorum. – Bob Smith

2 erkeği öldürdüm ve bana madalya verdiler. 1 erkeği sevdim ve beni ordudan attılar. – Leonard (ABD’li eşcinsel asker)

Eşcinsellik, tanrının, gerçekten yetenekli olanları çocukla meşgul etmeme yoludur. – Sam Austin

Eşcinselliği onaylamamak, hayatını farklı yaşamak zorunda olan insanların evlerine, kalplerine ve akıllarına saldırmayı haklı çıkarmaz. – Harry Blackmun

Eşcinselliğin öyle olanlar için ciddi bir problem olduğunu fark ettim – ama diğer taraftan, tabi ki, heteroseksüellik de öyle olanlar için ciddi bir problem. Ve erkek olmak ciddi bir problem ve kadın olmak da. Bir çok şey problem. – Edward Gorey

Eşcinsel olmaktansa zenci olmayı tercih ederim çünkü zenciyseniz annenize söylemeniz gerekmiyor. – Charles Pierce

Eşcinselliğe karşı olmak bana hep aptalca geldi. Aynen yağmura karşı olmak gibi. – Francis Muade

İnsanlarda en az 7 ayrı net ve belirgin cinsiyet var, sadece kadın ve erkek değil. Bunların hepsinin kendilerine has cinsel çekimleri olduğuna göre, eşcinselliğin de kaçınılmaz olarak çok güçlü genetik kısmı var demektir. – Prf. Robert Winston

Toplumumuzda birçok azınlık önyargıların ve dışlanmanın hedefi olsa da, çok azı gay, lezbiyen ve biseksüel gençler gibi ailelerinin desteği ve kabulü olmadan bu düşmanlıkla yüzleşiyor. – Virginia Uribe

Savaş. Tecavüz. Cinayet. Yoksulluk. Gayler için eşit haklar. Bilin bakalım Güney Baptist Birliği hangisini protesto ediyor? – The Value of Families

Bir eşcinselin evlenmesini reddeden bir ülke faşist bir ülkedir. – Margaret Cho

Bence eşcinsel evlilik bir kadın ve erkek arasında olmalı. – Arnold Schwarzenegger

Yaklaşık bir sene önce New York’da bir haber programına davet edilmiştim. Programda 5. Caddede yapılan bir eşcinsel festivalinin görüntülerini gösteriyorlardı, ama sadece kadın elbiseleri ve topuklu ayakkabı giyen erkekleri gösteriyorlardı. Ben de festivale gitmiştim ve o insanların yanında takım elbise giyen işadamlarını da gördüm. Görüntüler bitince, sunucu festival hakkında oldukça sinir bozucu yorumlar yaptı. “İşte medyanın sorunu bu” dedim. Sadece en aşırı pozisyonu gösteriyorlar. Sadece tek bir noktayı gösteriyorlar. İnsanlara gerçeği göstermeyerek onların akıllarını daraltıyorlar. – Kathleen Nolan

Heteroseksüellerin ikide bir gelip “Hey, bizim heteroseksüel-gurur günümüz yok. Siz niye eşcinsel-gurur gününe ihtiyaç duyuyorsunuz?” diye şikayet etmesi beni hasta ediyor. Çocukken hatırlıyorum, anneme sürekli “Hey anne; neden Çocuklar Günü yok? Anneler Günü ve Babalar Günü var, ama neden Çocuklar Günü yok?” diye soruyordum ve annem hep “Her gün Çocuklar Günü” diye cevap veriyordu. Eşcinsel-gurur gününden şikayetçi olan bütün heteroseksüellere aynısını söylüyorum: “Her gün heteroseksüel-gurur günü! Neden gidip kutlamalarınızı yapmıyor ve bizi köşede kırıntılarımızla yalnız bırakmıyorsunuz? – Rob Nash

İnsanlar bazen benim eşcinsel olduğumu düşünüyor çünkü bir filmde gay rolünü oynamıştım. Bu çok komik. Katil rolünü oynadığınız zaman katil olduğunuzu düşünmüyorlar, ama gay rolünü oynarsanız gay olduğunuzu düşünüyorlar. – Perry King

Ordudaki eşcinsel yasağının kalkmamasının bir iyi yanı, eğer hükümet bir gün tekrar zorunlu askerlik yasasını çıkarırsa, hepimiz Kanada’ya kaçmak yerine eşcinsel olduğumuzu ilan edebiliriz. – Lorne Bloch

Ben 15 yaşındayken annem beni psikiyatriste götürdü çünkü benim gizli eşcinsel olduğumu düşünüyordu. Aslında gizli hiçbir şey yoktu. – Amanda Bearse

Amerikan erkeklerinin heteroseksüel oldukları için birbirlerini tebrik etmeleri başınıza gelebilecek en ilginç deneyimlerden biri ve sadece Amerika’ya özgü… İki İtalyanın oturup kadınlarla yatağa girmeyi sevdikleri için birbirlerini övdüklerini göremezsiniz. Amerikalılar erkeklikleri hakkında histeriktir. – Gore Vidalheader_lgbt

Faydalanılan Kaynaklar: biographile.com

Çeviri yardımları: Nur Toprak, Meryem Coşkunca

Share.

About Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

fuck you google, child porn fuck you google, child porn fuck you google, child porn fuck you google, child porn