Queen, Freddie Mercury 65. Yaşında !

0

Hemen hemen rock müzik dinleyicilerinin bir çoğunun keyifle dinlediği  “Ben star olmayacağım, ben efsane olacağım.” diyerek hafızalarda yer edinen ve kimilerimizin de müzik dünyasında “altın sesli bir ilah” olarak nitelendirdiği, sahneler de kendine özgü tarzıyla ve  o vazgeçilmez atletli adam: Queen grubunun solisti Freddie Mercury bugün 65 yaşında !

Genişletilmiş Biyografisi

Freddie Mercury (d. 5 Eylül 1946, Zanzibar – ö. 24 Kasım 1991, Londra), Britanyalı rock grubu Queen’in efsanevi solisti. Gerçek adı, Farrokh Bulsara’dır.

Doğum adı: Farrokh Bulsara, Doğum: 5 Eylül 1946(1946-09-05) Stone Town, Zanzibar, Ölüm: 24 Kasım 1991 (45 yaşında) Kensington, Londra, İngiltere, Meslekler: Vokalist, Müzisyen, Söz yazarı, Prodüktör, Etkin yılları: 1969-1991, Çalgılar: Vokal, piyano, gitar, Tarzlar: Hard rock, progressive rock, pop rock, Plak şirketi: Queen, Wreckage/Ibex, Smile

Sahnedeki duruşu, şovu, pek çok kişi tarafından hala dünyanın en güçlü vokali olarak anılan sesi, Queen’i sırtlanarak, aydınlatan, Opera ile Rock müziği harmanlayarak yeni bir müzik anlayışı ile dünyayı kasıp kavurması ile tanınan, Queen grubunun kurucusu ve bugünlere gelmesindeki en büyük etkenlerinden biri olarak adlandırılan insan, Freddie Mercury. “Bohemian Rhapsody”, “Somebody to Love”, “We Are the Champions”, “Don’t Stop Me Now”, “Killer Queen” ve “Crazy Little Thing Called Love” gibi pek çok uluslararası hit parçanın yazarıdır. Sahnedeki ve ne kadar bahsetmekten hoşlanmasa da, özel hayatındada farkılılıklar ve o yıllarda sahip olduğu dış görünüş ile ne kadar komplike bir özgüvene ve cesarete sahip olduğunu tüm dünyaya müziğiyle ve Queen ile hissettirmiştir. Yıllarca Queen grubundaki çalışmaları ile birlikte solo olarak da çalışmıştır. Mercury, ayrıca İlk asyalı Rock Star olarak adlandırılır. 1991 senesinde AIDS’in getirdiği komplikasyonlar sonucu yaşamını yitirmiş ve ölümü, bu hastalık hakkında toplum bilincinin artmasını sağlamıştır.

2005 senesinde Blender dergisinin okuyucuları Mercury’yi gelmiş geçmiş en iyi erkek sanatçı seçtiler ve 2008 senesinde, Rolling Stone dergisi onu “Tüm Zamanların En İyi 100 Şarkıcısı” sıralamasında 18. sıraya yerleştirdi. 2009 senesinde Classic Rock dergisinin yaptığı anketde Mercury gelmiş geçmiş en iyi rock müzik sanatçısı seçildi. Vizelli tarafından tarihte en çok iz bırakmış sanatçılardan biri seçilen Mercury, 2009 yılının Ocak ayında İngiltere’de istatistik konusunda bir otorite olarak kabul edilen OnePoll tarafından skiddle.com’un katkılarıyla ve oldukça geniş çaplı katılımla gerçekleştirilen bir ankete göre Rock Tanrısı adına layik görüldü.

Mercury’nin vokaliği ile birlikde Queen 300 milyon civarı bir satış başarısı elde etmişdir. Queen genel olarak The Beatles’den sonraki en önemli rock grubu olarak kabul görür. Bu güne kadar Celine Dion, George Michael, Extreme, Michael Jackson, Foo Fighters, Kurt Cobain, Guns N’ Roses, Metallica, Manic Street Preachers, The Killers, The Smashing Pumpkins, Radiohead, My Chemical Romance, Kansas, Iron Maiden, Ben Folds Five gibi bir çok şarkıcının veya grubun üzerinde etki bırakmıştır.

 

 

Google’da ünlü Freddie Mercury’i unutmadı..


 

Gösteri Devam Etmeli
Boşluklar; ne uğruna yaşıyoruz ki
Terkedilmiş yerler, sanirim bu şarkıyı biliyoruz
Bir daha ve bir daha
Kimse ne aradığımızı biliyor mu?

Bir başka kahraman, bir başka aptal suç
Perdenin arkasında oynanan pandomimde
Dur bekle
Buna daha fazla katlanmak isteyen var mı?

Gösteri devam etmeli
Gösteri devam etmeli

 İçimde kalbim kırık
Makyajim dökülüyor belki
Ama gülüşüm hala yerinde

Ne olursa olsun, hepsini sansa bırakacagım
Başka bir kalp ağrısı, başka bir kötu biten aşk hikayesi
Bir daha ve bir daha
Kimse ne için yasadıgımızı biliyor mu?

Sanırım öğreniyorum
Şimdi biraz daha ısınmış olmalıyım
Birazdan köşeyi döneceğim
Dışarıda güneş doğuyor
Ama içeride, karanlıktan kurtulmak için çırpınıyorum

Gösteri devam etmeli
Gösteri devam etmeli
İçimde kalbim kırık
Makyajim dökülüyor belki
Ama gülüşüm hala yerinde

Ruhum kelebeklerin kanatları gibi rengarenk
Dünden kalan peri masallari eskir ama asla ölmezler
Ben uçabiliyorum dostlarım

 

Gösteri devam etmeli
Gösteri devam etmeli
Onu bir gülümsemeyle karsılasayacağım
Asla pes etmeyeceğim
Gösteriyle devam edeceğim

Hakkını vereceğim, bu oyunda baş rolü oynayacağım
Devam edecek iradeyi bulacağım
Gösteri sürdüğü sürece
Gösteri sürdüğü sürece
Gösteri…
Gösteri devam etmeli…

 

Çocukluk yılları

Farsi ve Güney Azeri kökenli bir ailenin (Bomi(Baami) ve Jer(Cəl) Bulsara(Bülsarə)) çocuğu olarak, zamanın İngiliz kolonisi olan Zanzibar adasında (şimdiki Tanzanya’nın bir parçası) doğmuştur.[3] Kashmira adında bir kızkardeşi vardır.

Mercury, Bombay’daki (Hindistan) St. Peter yatılı okuluna geri gönderildi. Bu okulda piyano çalmayı öğrendi ve ilk grubu The Hectics’e katıldı. Çocukluğunun büyük kısmını Hindistan’da büyük annesi ve teyzesi ile geçirdi. Zanzibar’a dönmeden önce St. Mary’s Lisesi’nde eğitimini tamamladı. Zanzibar’daki 1964 devrimi nedeniyle, 17 yaşında iken ailesi ile birlikte İngiltere’ye taşındılar.[4] İngiltere’de Sanat ve Grafik Tasarım alanında diploma aldı (Ealing Art College)..

Şarkıcı ve yorumcu

Freddie Mercury, geniş kitlelerce rock müziğin en büyük vokalistlerinden biri olarak kabul edilmiştir Freddie Mercury çok özel bir sese sahipti. Normal konuşma sesi bariton aralığında olmasına karşın şarkı söylerkenki sesi tenor idi. Kaydedilmiş vokal aralığı yaklaşık 4 oktav idi (falsetto dahil). Vokal aralığa ilaveten Mercury teknik olarak zor şarkıları da çok güçlü bir sesle yorumlamıştır. Ancak, ses tellerindeki nodüllerden rahatsız olması nedeniyle (ameliyat olmayı reddetmiştir) pek çok konserinde yüksek notaları düşürmüştür. Mercury hiç formal vokal eğitimi almadığını söylemiştir.

Şarkı yazımı

Freddie Mercury Queen Grubunun 'Crazy Turnesinin'(1979), İngiltere Hammersmith Stadium'da sahnede.26 Aralık 1979

Freddie Mercury Queen Grubunun ‘Crazy Turnesinin'(1979), İngiltere Hammersmith Stadium’da sahnede.26 Aralık 1979

Freddie Mercury, Queen’in “Greatest Hits” albümündeki 17 şarkının 10’unun yazarıdır. Bunlar arasında: “Killer Queen”, “Bohemian Rhapsody”, “

Somebody to Love”, “We Are the Champions” ve “Don’t Stop Me Now” sayılabilir. 1980’lerde grubun dört üyesi de şarkı yazıyordu. Ancak Mercury’nin şarkılarında dikkati çeken en büyük özellik, rock, heavy metal ve disco gibi farklı tarzları kullanabilmesiydi. Popüler şarkı yazarlarının besteleriyle karşılaştırıldığında Freddie Mercury’nin eserlerinin müzikalite açısından kompleks olduğu görülmekteydi. Örneğin, “Bohemian Rhapsody” nin çevrimsiz bir yapısı vardır ve yaklaşık 60 akor içerir. Buna karşın, “Crazy Little Thing Called Love” şarkısında sadece birkaç akor vardır. Mercury oldukça karmaşık harmoniler yazmış olmasına rağmen, çok az nota bilgisi olduğunu söylemiştir.

Queen toplu luğunun dört üyesi de şarkı yazarı olmasına rağmen, ilk albümlerinin yapımında Queen ile birlikte stüdyo çalışmalarına katılan yapımcı Gary Langan: “Freddie, diğerlerinin şarkı yazmalarına her zaman destek vermiştir. Oysa çalıştığım diğer gruplarda durum hiç de böyle değildi; belli bir kişi şarkı yazardı, başka yazan olursa da şarkısını kabul ettirmek için epeyce uğraşması gerekirdi.” demiştir.  Mercury şarkılarının çoğunu piyanoda yazmış ve genellikle grup arkadaşları ve gitarist Brian May için teknik olarak zor notalar seçmiştir. Gitar yeteneği oldukça düşük seviyede olmasına karşın, gitar için de “Bohemain Rhapsody” de duyulanlar dahil olmak üzere pek çok melodi ve riff yazmıştır. “Crazy Little Thing Called Love” şarkısını da gitarda yazmıştır.

Solo çalışmaları

Queen ile yaptıkları çalışmalara ilaveten Mercury iki de solo albüm çıkarmıştır: “Mr. Bad Guy” (1985) ve “Barcelona” (1988). İlki daha çok pop ağırlıklı olup disko ve dans müziği tarzındadır. “Barcelona” ise Mercury’nin hayranı olduğu opera sanatçısı Montserrat Caballé ile birlikte kaydedilmiştir.

İngiltere’de albüm listelerinde 23 hafta kalmasına rağmen, Queen’in diğer albümlerine göre “Mr. Bad Guy” ın ticari anlamda pek de başarılı olmadığı söylenir. Buna karşın, 1993’te “Living On My Own”‘un bir remiksi (aynı albümden bir şarkı) İngiltere listelerinde birinci sıraya yükselmiş, 13 hafta listede kalmış ve Mercury’ye ölümünden sonra Ivor Novello Ödülünü kazandırmıştır. Müzik eleştirmeni David Prato, “Mr. Bad Guy”ı “baştan sona seçkin” olarak nitelemiş ve Mercury’nin “bilinmeyen bir bölgeye uzanarak saygın bir iş yaptığını” söylemiştir. Albümde ağırlıklı olarak sintisayzır kullanılmıştı ve bu durum önceki Queen albümlerinin karakterinden çok farklıydı.

“Barcelona”, opera şarkıcısı Montserrat Caballé ile kaydedilmiş olup pop müzik ile operanın elementlerini içeriyordu. Caballé, albümün, kendi kariyerindeki en büyük başarılarından biri olduğunu söylemiş ve Mercury için: “O sadece bir pop şarkıcısı değil, bir müzisyen idi, piyanonun başına geçer ve beste yapmaya başlardı. Farklı müzik stillerini bir araya getirmenin yeni bir yolunu keşfetmişti. O bu işi yapan ilk ve tek kişidir.” şeklinde konuşmuştur. Eylül 2006’da, İngiltere’de Freddie Mercury’nin 60. doğum günü şerefine, onun solo çalışmasını da içeren bir derleme albüm piyasaya çıkmıştır. Albüm İngiltere listelerine ilk 10’dan giriş yapmıştır.

Yıllar geçtikçe, Freddie Mercury’nin nadir bulunan solo albümleri daha da değer kazanmıştır. Örneğin, Barcelona albümündeki “Guide Me Home” şarkısının şu anki değeri yaklaşık £1,000 ($1,800) dır. Bir diğer değerli parça da, 1969’daki Beach Boys şarkısının 1973’teki tekrarı olan I Can Hear Music olup Larry Lurex sahne adı altında kaydedilmiştir. Yaygın bir şekilde korsanı yapılan bu eserin orijinali çok değerli bir koleksiyon parçasıdır.

Mercury, Michael Jackson ile, “There Must Be More To Life Than This” ve “State of Shock” gibi resmen yayımlanmayan birkaç şarkıda birlikte çalışmıştır. Mercury’nin, Michael Jackson ile birlikte kaydettiği “Victory” adlı parça henüz piyasaya çıkmamıştır. İkinci şarkı, 1984’de yayımlanan Victory albümünde olup, sonunda Mick Jagger ve The Jacksons tarafından okunmuştur. Mercury, aslında Thriller albümünde de görünecekti.

Kişisel yaşamı

Hürriyet Gazetesi, 26 Kasım 1991

Hürriyet Gazetesi, 26 Kasım 1991

Uzun yıllar boyunca Mary Austin adında çok yakın olduğu bir kız arkadaşı olmasına rağmen, Freddie Mercury seks yaşamı hakkında oldukça açıksözlü olmuştur. 70’li yılların sonunda verdiği bir röportajda gazeteciye: “Bir nergis kadar geyim canım” demiştir. 1970’lerin sonlarından itibaren Mercury’nin erkeklerle olan aşk maceraları başlamış ve Austin ile ilişkisi sonlanmıştır. Ancak ikili gene de yakın arkadaş olarak kalmış ve Mercury, Austin’i gerçek arkadaşı olarak tanımlamıştır. 1985’teki bir röportajda Mercury, Austin hakkında: “Bütün aşıklarım niye Austin’in yerini alamadıklarını soruyorlar. Çünkü bu imkânsız. Tek arkadaşım Mary ve ben başka birini istemiyorum. O benim yasal eşim. Bu benim için evlilik gibi. Birbirimize inanıyoruz ve bu bana yeter. Bir erkeğe, Mary’e aşık olduğum gibi olamazdım.” demiştir.

Mercury 1983’te Jim Hutton adında yeni bir aşık bulmuştur. Hutton, Mercury’nin yaşamının son altı yılında onunla birlikte olmuş, hastalığı sırasında ona bakmış ve öldüğünde de yatağının yanıbaşında olmuştur. Hutton’a göre, Mercury ondan kocası olarak bahsetmekteydi ve öldüğünde de Hutton’ın ona verdiği evlilik kurdelasını takıyordu.

Freddie Mercury’nin, uzun yıllar boyunca düzelttirmek istediği, göze çarpan dişlek bir çene yapısı vardı. Meslek yaşamının ilk yıllarında dişlerini düzelttirmek istediğini belirtmiş fakat vakit bulamadığından dolayı pişman olduğunu söylemiştir. Böyle bir ameliyatın sesine de zarar verebileceğinden korktuğunu da belirtmiştir. Gülümserken, dişlekliği görünmesin diye genellikle eliyle ağzını kapatırdı.

Cat Fancy dergisinin Ocak 2004 sayısındaki habere göre, Mercury kedileri çok severdi ve hatta hayatının bir döneminde 10 kadar kedisi vardı. Mercury’nin kişisel yardımcısı Peter Freestone, patronunun kedilere “en az insanlar kadar değer verdiğini” yazmıştır. Nitekim, Mr. Bad Guy albümü ve “Delilah” şarkısı kedilere ithaf edilmiştir. Mercury, video ve albüm kapaklarında bir kediyi canlandıran giysiler giymiştir.

Mercury, Pers kökenli olduğunu pek çok hayranından gizlemiş ve röportajlarda soykütüğünden nadiren bahsetmiştir. Çoğu kaynakta Freddie Mercury’nin Hint kökeninden geldiği belirtilse de, aslında kendisi İran’a Müslümanlık geldiği zaman Hindistan’a göç eden Zerdüşt’lerin soyundan gelmektedir. Pek çok arkadaşı, Mercury’nin etnik kökeninden utandığını ve uzun yıllar Hintli göçmenlere karşı şiddet ve ırkçı isyan hareketlerine sahne olmuş bir ülkede ırkçı bir tepkiden korktuğunu açıklamışlardır. Öte yandan gruptaki arkadaşı Roger Taylor, Mercury’nin etnik kökenini, sadece rock müzisyeni kimliğine uymadığı için geri plana ittiğini ileri sürmüştür.

.

Ölümü

26 Kasım 1991,Cumhuriyet Gazetesi Mercury’ye 1987 ilkbaharında AIDS teşhisi kondu. Oysa o yıl yayımlanan bir röportajında Mercury, test sonuçlarının negatif çıktığını söylemiş ve AIDS olduğunu inkar etmişti. İngiliz basını, bu inkarlara rağmen Mercury’nin sağlığı ile ilgili olarak yayılan dedikoduların peşini bırakmıyordu. Yaşamının son yıllarında, “These Are the Days of Our Lives” filmindeki sıska görünüşü de bu dedikoduların yayılmasını körüklüyor ve ciddi bir rahatsızlığı olduğunu belli ediyordu.

22 Kasım 1991’de Mercury, Queen’in menajeri Jim Beach’i Kensington’daki evine çağırdı ve bir basın açıklaması hazırladılar. Ertesi gün, aşağıdaki açıklama basına verildi:

“Son iki hafta boyunca basında yapılan yoğun varsayımlar üzerine, testlerimin HIV pozitif çıktığını ve AIDS taşıdığımı onaylıyorum. Bu bilgiyi bugüne dek gizli tutmamın, yanımdakilerin mahremiyetini korumak adına doğru olacağını düşünmüştüm. Fakat artık, dostlarımın ve dünya çapındaki hayranlarımın gerçeği bilme vakti gelmiştir ve umarım herkes bu korkunç hastalıkla mücadelede doktorlarıma katılacaktır. Mahremiyetim benim için her zaman önemli olmuştur ve fazla röportaj vermememle ünlüyümdür. Bu tutumum bundan sonra da böyle devam edecektir, lütfen anlayışla karşılayın.”

Freddie Mercury, bu açıklamadan 24 saat kadar sonra, evinde, yakın arkadaşlarının kollarında, 45 yaşında öldü. Resmi ölüm nedeni, AIDS’ten dolayı yakalandığı bronşiyal pnomöni idi. Yıllardır dinsel törenlere katılmamasına rağmen, cenaze töreni zoroastriyen bir papaz tarafından yönetildi. Kensal Green mezarlığında yakıldı. Küllerine ne olduğu bilinmemekle birlikte, Cenova Gölüne serpildiği, ailesine verildiği gibi çeşitli rivayetler vardır. Queen’in geride kalan üyeleri The Mercury Phoenix Trust’ı kurdular ve The Freddie Mercury Tribute Konseri düzenlediler. Şefine 500.000 £, kişisel yardımcısına 500.000 £, şöförüne 100.000 £, ve eşi Jim Hutton’a 500.000 £, eski yaşam boyu arkadaşı Mary Austin’e ise malikanesini bırakmıştır.

Etkilendikleri

Freddie Mercury’nin ailesi, onun çocukluğunda hep Hint müziği dinlerdi ve onun ilk etkilendiği kişi de bir Bollywood playback şarkıcısı olan Lata Mangeshkar idi. Record Collector dergisine göre, İngiltere’ye taşındıktan sonra, Mercury büyük bir Jimi Hendrix, The Beatles ve Led Zeppelin hayranı oldu. Hendrix için: “Jimi Hendrix çok önemlidir. O benim idolümdür. Sahndedeki duruşu ile bir rock yıldızı için tam bir örnek teşkil eder. Onu birisiyle karşılaştırmanıza imkân yoktur. Sihiriniz ya vardır ya da yoktur. Geliştirilecek bir şey değildir bu. Onun yerini kimse dolduramaz.” demiştir. Mercury’nin hayran olduğu bir diğer kişi de, şarkıcı ve oyuncu Liza Minnelli idi. 1975 yılında verdiği bir röportajda Minnelli için: “Liza’nın her tarafından yetenek akıyor. Üstün bir enerjiye ve güce sahip. Kendini dinleyicisine aktarması ise çok etkileyici. Ondan öğrenilecek çok şey var. şeklinde konuşmuştur.

Ondan geriye kalanlar

Montrö'deki Freddie Mercury heykeli.

Montrö’deki Freddie Mercury heykeli.

Son anketler

Son anketlere göre Mercury İngiltere’de hala popülerliğini koruyor. Örneğin, 600.000 İngilizin katıldığı 1999 Binyıl anketinde bir müzisyen ve şarkı yazarı olarak sırasıyla 14. ve 15. sıraları aldı.
2002’de BBC tarafından desteklenen ve halkın oylarıyla oluşturulan, “En büyük 100 İngiliz” listesinde 58. olmuştur.

Mercury’nin iki şarkısı; “Bohemian Rhapsody” ve “We Are The Champions”, farklı anketlerde dünyanın en sevdiği şarkılar olarak seçildi. En son olarak, 66 ayrı ülkede 600.000 kişiyle yapılan ankette, “We Are The Champions” dünyanın en popüler şarkısı seçildi.Bu sonuç, “Bohemian Rhapsody” şarkısını son 50 yılın en beğenilen şarkısı ilan eden bir başka büyük anketin bulgusuyla tezat içindedir.

DigitalDreamDoor’daki çevrimiçi müzik topluluğu, Freddie Mercury’yi “En büyük 100 rock vokalisti” listesinde sürekli olarak 1 numarada tutmaktadır.

BBC radyo’sunun düzenlediği “20. yüzyılın en büyük şarkıcıları” listesinde Mercury, en yüksek puan alan hard rock vokalisti idi ve 10. sırada yer almıştı. MTV’nin, “Son 25 yılın en büyük şarkıcıları” listesinde 2. sırayı almıştır.

Son olarak yapılan bir ankete göre Mercury <> yani ‘Rock ın Tanrısı’ ilan edildi.

Dünyanın ilk Farsi kökenli Hint rock yıldızı

Freddie Mercury’nin kökeni Farsi idi. Hindistan’da büyümüş ve 17 yaşındayken de ailesi ile birlikte İngiltere’ye göç etmişlerdi. Dolayısıyla dünyanın ilk Hintli rock yıldızı olduğu tartışmalıdır. Bazılarınca Zanzibar’ın en meşhur müzisyeni olarak da tanımlanır.

Binyıl pulu

Kraliyet posta servisi Freddie Mercury’nin anısına “Binyıl pulu” çıkarmıştır. Pulun arka planında Queen’in davulcusu Roger Taylor’ın görünmesi tartışmalara yol açmıştır. O zamanlar, pullarda sadece İngiliz kraliyet ailesinin resimleri basılabilirdi fakat bu politika daha sonra değiştirilmiştir. Aslında bu gelenek, onlarca yıl önce 1967’de, dünyanın çevresini yelkenlisi ile tek başına dolaşan Sir Francis Chichester için çıkarılan pul ile bozulmuştu(1967).

60. doğum günü kutlamalarını saran tartışmalar

25 Ağustos 2006’da İslamik Seferberlik ve Çoğalma (UAMSHO) adlı bir örgüt, Zanzibar hükümetinin kültür bakanlığına çağrıda bulunarak, Freddie Mercury’nin 60. doğum günü kutlamalarının engellenmesini talep etmiştir.

UAMSHO’nun planlanan kutlamalara ilişkin şikayetleri arasında: Mercury’nin müslüman olmayışı, homoseksüel bir yaşam sürmesi, gerçek bir Zanzibar’lı olmayışı, ve “Mercury’yi Zanzibar’la ilişkilendirmekle, bir İslam adası olan Zanzibar’ın itibarının zedelenecek olması” vardı. Ve planlanan kutlamalar iptal edildi.

 

Freddie Mercury hakkında söylenenler

Queen ile birlikte “Under Pressure” şarkısını kaydeden ve The Freddie Mercury Tribute Konserinde sahne alan rock yıldızı David Bowie, Mercury hakkında: “Tüm teatral rock yıldızları içinde Freddie bu işi en ileri götürendir. Tayt giyen bir adama her zaman hayranlık duymuşumdur. Bir kez onun konserini izledim ve gerçekten de dedikleri gibi seyirciyi avuçlarının içine almasını gayet iyi biliyor. Bir klişeyi kendi avantajına dönüştürebiliyor.” demiştir.

 

Barcelona albümünde Mercury ile birlikte çalışan, opera sanatçısı Montserrat Caballé: “Freddie ile hemen hemen tüm diğer rock yıldızları arasındaki fark, onun sesini satmasını bilmesiydi.” şeklinde konuşmuştur.

 

Wayne’s World (film) adlı filmi ile “Bohemian Rhapsody” yi genç nesillere duyuran komedyen Mike Myers, Mercury için: “Tiyatrosallığı vardı, hayattan daha büyüktü, yeni, taze, ve süperdi. İnsan kılığında dolaşan bir tanrıydı.” demiştir.

 

Rock şarkıcısı Rob Halford: “Freddie’nin öldüğünü duyduğumda çok üzüldüm. Dünya büyük bir yorumcuyu, harika bir sesi, usta bir müzisyeni kaybetti. Tanrıya şükür, sonsuza dek dinleyebileceğimiz müziği var.” demiştir.

 

“Onu seyrettim, öldüğünü gördüm, ve benim için çok acı vericiydi, çünkü onu gerçekten çok seviyordum, sesi ile uyumlu yaşadı ve öldü.” Dave Mustaine (Megadeth).

 

Gay aktivistlerce sürekli eleştirilen Axl Rose da sadık bir Freddie Mercury hayranı idi ve: “Çocukken Mercury’nin şarkı sözlerine tutunmasaydım, nerede olurdum bilemem. Müziğin tüm formlarını onlardan öğrendim. Tüm yaşamım boyunca daha büyük bir öğretmenim olmadı.” dediği bilinir.” Rose, The Freddie Mercury Tribute Konserinde, “We Will Rock You” ve “Bohemian Rhapsody” şarkılarında Elton John’a eşlik etmiştir.

 

Kurt Cobain, intihar ettiğinde (1994) bıraktığı iddia edilen notta şunlar yazılıdır: “Okurken veya yazarken müzik dinleme veya müzik oluşturma zevkini yıllardır hissetmedim. Bu konuda hissettiğim suçluluk duygusunu tarif etmeye kelimeler yetmez. Örneğin, sahne arkasında iken ve ışıklar sönüp de kalabalığın çılgınca haykırışları başladığında, bu beni Freddie’yi etkilediği gibi etkilemiyordu. Freddie bundan hoşlanıyordu, kalabalıktan gelen sevgi ve hayranlıktan tat alıyordu, ki buna hep saygı duymuş ve kıskanmışımdır.

 

Bir radyo röportajında şarkıcı Tori Amos, 1999’daki şarkısını (Sugar ) yazabilmek için Freddie Mercury’nin ruhunu çağırdığını söylemiştir: “Banyodaydım. Kafamın içindeki ses Freddie’ninki idi, akorlarla oynuyordum ve bu şarkıyı yazmama neden olan bu şeyleri düşünüyordum ve birden onun: “Şeker, o bana şeker getiriyor” dediğini duydum. ve dedim ki: “Teşekkürler Freddie…”

 

Müzik dünyasından yakın arkadaşı Elton John ise Freddie’nin ölümü üzerine şu cümleyi söylemiştir: “Tanrı en sonunda kare asını tamamladı dostum.. Janis Joplin, John Lennon , Elvis Presley ve sen…Arkadaşım olduğun için teşekkürler.. Seni her zaman sevece
ğiz.”

 

Dave Grohl(Foo Fighters)ise her zaman etkilendiği Freddie Mercury’den şöyle söz etmiştir: “Dünyada karşısındaki seyirci kitlesine hitap edebilen 2 insan tanıdım..Biri Papa,diğeri Freddie Mercury..”
Daimi dostu ; [Elton John], onun hakkında düşüncelerini şöyle belirtmiştir: “Bu kahrolası adamın(!) sesi o kadar güçlü ki piyano çalarken vokaline dikkat etme ihtiyacı bile hissetmiyor”

 

Diskografi

Solo albümleri

Mr. Bad Guy (1985) Barcelona (1988, Montserrat Caballé ile birlikte)

Ölümünden sonra yayımlananlar:
The Freddie Mercury Album / The Great Pretender (1992)
The Solo Collection (10 CD ve 2 DVD) / Solo (3 CD) (2000)
Lover of Life, Singer of Songs — The Very Best of Freddie Mercury Solo (2006)

Solo seçilmiş şarkılar
Love Kills (1984)
I Was Born to Love You (1985)
Made in Heaven (1985)
Living on My Own (1985)
Time (1986)
The Great Pretender (1987) (1993’te tekrar yayımlandı)
Barcelona (Montserrat Caballé ile birlikte (1987), 1992’de tekrar yayımlandı)
In My Defence (1992)
Living on My Own (No More Brothers remiksi, 1993)
Love Kills (Sunshine People Remiksleri, 2006)

Queen grubuyla yayınladığı albümler
1973 – Queen
1974 – Queen II
1974 – Sheer Heart Attack
1975 – A Night At The Opera
1976 – A Day At The Races
1977 – News Of The World
1978 – Jazz
1979 – Live Killers
1980 – The Game
1980 – Flash Gordon
1981 – Greatest Hits
1982 – Hot Space
1984 – The Works
1986 – A Kind Of Magic
1986 – Live Magic
1989 – The Miracle
1989 – Queen At The Beeb
1991 – Innuendo
1991 – Greatest Hits II
1992 – Live At Wembley’86
1992 – The 12″ Collection
1992 – Classic Queen
1995 – Made In Heaven
1995 – Queen In Nuce
1997 – Queen Rocks
1999 – Greatest Hits III
2000 – The Platinum Collection
2004 – Live At The Bowl

2007 – Rock Montreal

Queen albümlerinde bulunan şarkıları
1973 – Great King Rat (Queen)
1973 – Great King Rat (Queen)
1973 – My Fairy King (Queen)
1973 – Liar (Queen)
1973 – Jesus (Queen)
1973 – Seven Seas Of Rhye (Enstrumental) (Queen)
1974 – Ogre Battle (Queen II)
1974 – Fairy Feller’s Master-Stroke (Queen II)
1974 – Nevermore (Queen II)
1974 – The March Of The Black Queen (Queen II)
1974 – Funny How Love Is (Queen II)
1974 – Seven Seas Of Rhye (Queen II)
1974 – Killer Queen (Sheer Heart Attack)
1974 – Flick Of The Wrist (Sheer Heart Attack)
1974 – Lily Of The Valley (Sheer Heart Attack)
1974 – In The Lap Of The Gods (Sheer Heart Attack)
1974 – Bring Back That Leroy Brown (Sheer Heart Attack)
1974 – In The Lap Of The Gods… Revisited (Sheer Heart Attack)
1975 – Death On Two Legs (A Night At The Opera)

1975 – Lazing On A Sunday Afternoon (A Night At The Opera)
1975 – Seaside Rendezvous (A Night At The Opera)
1975 – Love Of My Life (A Night At The Opera)
1975 – Bohemian Rhapsody (A Night At The Opera)
1976 – You Take My Breath Away (A Day At The Races)
1976 – The Millionaire Waltz (A Day At The Races)
1976 – Somebody To Love (A Day At The Races)
1976 – Good Old-Fashioned Lover Boy (A Day At The Races)
1977 – We Are The Champions (News Of The World)
1977 – Get Down, Make Love (News Of The World)
1977 – My Melancholy Blues (News Of The World)
1978 – Mustapha (Jazz)
1978 – Jealousy (Jazz)
1978 – Bicycle Race (Jazz)
1978 – Let Me Entertain You (Jazz)
1978 – Don’t Stop Me Now (Jazz)
1980 – Play The Game (The Game)
1980 – Crazy Little Thing Called Love (The Game)
1980 – Don’t Try Suicide (The Game)
1980 – Ming’s Theme (Flash Gordon)
1980 – The Ring (Flash Gordon)
1980 – Football Fight (Flash Gordon)
1980 – The Kiss (Flash Gordon)
1980 – Vultan’s Theme (Flash Gordon)
1982 – Staying Power (Hot Space)
1982 – Body Language (Hot Space)

1982 – Life Is Real (Hot Space)
1982 – Cool Cat (Hot Space)
1984 – It’s A Hard Life (The Works)
1984 – Man On The Prowl (The Works)
1984 – Keep Passing The Open Windows (The Works)
1984 – Is This The World We Created? (The Works)
1986 – Pain Is So Close To Pleasure (A Kind Of Magic)
1986 – Friends Will Be Friends (A Kind Of Magic)
1986 – Princes Of The Universe (A Kind Of Magic)
1989 – Party (The Miracle)
1989 – Khashoggi’s Ship (The Miracle)
1989 – The Miracle (The Miracle)
1989 – Breakthru (The Miracle)
1989 – Rain Must Fall (The Miracle)
1989 – My Baby Does Me (The Miracle)
1989 – Was It All Worth It (The Miracle)
1991 – I’m Going Slightly Mad (Innuendo)
1991 – Don’t Try So Hard (Innuendo)
1991 – All God’s People (Innuendo)
1991 – Delilah (Innuendo)
1991 – The Hitman (Innuendo)
1991 – Bijou (Innuendo)
1991 – The Show Must Go On (Innuendo)
1991 – Mad The Swine (Innuendo)

1995 – It’s A Beautiful Day (Made In Heaven)
1995 – Made In Heaven (Made In Heaven)
1995 – Let Me Live (Made In Heaven)
1995 – Mother Love (Made In Heaven)
1995 – I Was Born To Love You (Made In Heaven)
1995 – A Winter’s Tale (Made In Heaven)

 

Ölümü üzerine 

Mercury’ye 1987 ilkbaharında AIDS teşhisi kondu. Oysa o yıl yayımlanan bir röportajında Mercury, test sonuçlarının negatif çıktığını söylemiş ve AIDS olduğunu inkar etmişti. İngiliz basını, bu inkarlara rağmen Mercury’nin sağlığı ile ilgili olarak yayılan dedikoduların peşini bırakmıyordu. Yaşamının son yıllarında, “These Are the Days of Our Lives” filmindeki sıska görünüşü de bu dedikoduların yayılmasını körüklüyor ve ciddi bir rahatsızlığı olduğunu belli ediyordu.

22 Kasım 1991’de Mercury, Queen’in menajeri Jim Beach’i Kensington’daki evine çağırdı ve bir basın açıklaması hazırladılar. Ertesi gün, aşağıdaki açıklama basına verildi:

“ Son iki hafta boyunca basında yapılan yoğun varsayımlar üzerine, testlerimin HIV pozitif çıktığını ve AIDS taşıdığımı onaylıyorum. Bu bilgiyi bugüne dek gizli tutmamın, yanımdakilerin mahremiyetini korumak adına doğru olacağını düşünmüştüm. Fakat artık, dostlarımın ve dünya çapındaki hayranlarımın gerçeği bilme vakti gelmiştir ve umarım herkes bu korkunç hastalıkla mücadelede doktorlarıma katılacaktır. Mahremiyetim benim için her zaman önemli olmuştur ve fazla röportaj vermememle ünlüyümdür. Bu tutumum bundan sonra da böyle devam edecektir, lütfen anlayışla karşılayın. ”

Freddie Mercury, bu açıklamadan 24 saat kadar sonra, evinde, yakın arkadaşlarının kollarında, 45 yaşında öldü. Resmi ölüm nedeni, AIDS’ten dolayı yakalandığı bronşiyal pnomöni idi. Yıllardır dinsel törenlere katılmamasına rağmen, cenaze töreni zoroastriyen bir papaz tarafından yönetildi. Kensal Green mezarlığında yakıldı. Küllerine ne olduğu bilinmemekle birlikte, Cenova Gölüne serpildiği, ailesine verildiği gibi çeşitli rivayetler vardır.

Freddie Mercury’den sözler

* “Yaşlı bir adam olmak istemiyorum. 70 yaşına kadar yaşamak sıkıcı olsa gerek..”

* “Dopdolu bir yaşamım oldu.Yarın ölsem hiç gam yemem. Ben hayatta her şeyi başardım.”

* “Para mutluluk alamaz ama kesinlikle onu verebilir!”

* “Bir gitar kahramanı olmak için hiçbir zaman bir çaba göstermedim çünkü o kahrolası gitarı çalamıyorum!”

* “Bazen hayatın bir yerden bir yere koşuşturarak sıkılmaktan daha fazla bir şey olması gerektiğini düşünüyorum.”

* “Sadece benim biliyor musun, sadece ben..herkes kadar iyi..yada bir o kadar kötü”

* “Müzik aynen resim çizmeye benzer..resmi çizerken arada neye benzediğini görmek için bir adım geri çekilmek zorundasındır..Ben de Queen den bir adım geri çekiliyorum..sevenlerimin,müziğimi ebediyete kadar hayatta tutmalarını istiyorum”

* “Devasa olacağımı düşünmüştüm – ve olduk.”

* “Ben çok duygusal biriyim, çok uçlarda yaşayan biriyim ve bu genellikle beni ve çevremdekileri mahvediyor.”

* “Bugünü boşver, önemli olan yarın.”

* “Kendimi hiçbir zaman bir lider olarak görmedim. Ama en önemli insan olarak belki görmüşümdür.”.”

* “Eğer planlandıysa, sıkıcıdır.”

* “Sadece benim biliyor musun, sadece benim. Bazen çok düzensizim, bazen çok düzenliyim ve…sadece benim.”

* “Birkaç arkadaşım var, büyük bir evim ve de istediğim zaman istediğim yere gidebiliyorum…ama ne kadar çok paran olursa o kadar da üzüntün oluyor. Benim de bir şekilde çok param var.”

* “Eğer anlamıyorlarsa, boşver tatlım.”

* “Ben star olmayacağım, ben efsane olacağım.”

 

Freddie Mercury Saygı duruşu !

 

Queen – Kuruluş

 


70’lere damgasını vuran grup, listelerden inmeyen grup, İngiltere’nin en çok satan albümünün sahibi grup, ticari amaçlı ilk klibin sahibi grup, 300 milyondan fazla albüm satmış olan grup, İran Hükumetinden onayını almış grup, herkesin zevk alarak dinleyebileceği grup, sahne performansıyla da kendini gösteren grup. Bu liste sonsuzluğa uzanıyor işte. Queen’in ve dolayısıyla Freddie Mercury’nin dünya tarafından kabul edilmiş tartışılmaz başarısı.Grubun kuruluşuna göz atarsak 1984 isimli gruptan tanışan Brian May ile Tim Staffell 1984 grubunun dağılmasının ardından Smile grubunu kurarlar. Imperial Koleji’nin öğrenci birliği tahtasına verdikleri ilanla yeni gruplarında çalacak olan davulcuları için ilk adımı atarlar. İlanda “Mitch Mitchell / Ginger Baker tarzı” bir davulcu aradıklarını yazıyordur. Bu ilana kısa bir süre sonra yanıt veren kişi Roger Taylor’dur. Evine gittiklerinde

aradıkları bateristi buldukları konusunda kesinlikle hem fikirdirler. Smile grubu çalmaya devam ederken Tim Stafell’inde oda arkadaşı olan Tanzanya doğumlu Farookh Bulsara grupla yakından ilgilenmeye, onlara fikirler vermeye başlar. Tabi Smile grubu bir plak şirketiyle single yapma anlaşması yapınca kendine ayrı bir grup bulmak zorunda kalan Farookh 1969’da Ibex ve 1970 yılında Sour Milk Sea isimli gruplarda çalar ama hiçbirinde istediği havayı yakalayamaz. Farookh Bulsara, kendi grubuyla ayrılık yaşarken, Brian May ve Roger Taylor’ın grubu Smile’da da ilk ayrılık meydana gelir. Tim Staffell, başka bir gruba geçmek için Smile’dan ayrılır. Tabi Roger ve Brian ile beraber bir şeyler yapmak isteyen Farookh için beklediği fırsat gelmiştir.

Zaman kaybetmeden Farookh 1970 nisan ayında diğer iki süper müzisyeni yanına alarak yeni bir grup kurar. Grubun adını Farookh grubun bütün üyelerini sırayla arayıp: “diğer arkadaşlarla da konuştum kabul ettiler, grubun ismi “queen” olacak, sen ne dersin?” diyerek koymuştur. Sinsi. Neden bu ismi seçtiğini daha sonraları: “Görkemliydi, bizim sahnedeki görsel şölenimize yakışıyordu. Aynı zamanda bu ismin homoseksüel bir çağrışım yaratan çift anlamlı bir etkiye sahip olduğunu da biliyorduk. Her şeye rağmen bu isim tam bize göreydi.” şeklinde açıklamıştır.

Sonunda istediği gibi insanlarla beraber çalmaya başlayan Farookh’un ilk ihtiyacı bir bas gitaristtir. İlk olarak Roger’ın bir arkadaşı olan Mike Grose ile beraber çalarlar. İlk konserlerinden itibaren Farookh sahne performansında dönemin bütün gruplarından çok fazla önem vermektedir; dar pantolonlar, topuklu ayakkabı ve aşırı makyajlarla sahneye çıkarlar ve en büyük öncelik olarak iyi bir sahne performansı sergilemeyi amaçlarlar. Bu şekilde dönemin gruplarının arasından yeni bir farklılık oluşturarak çıkmayı hedefliyorlardı. Tabi ki Farookh’un yapmayı planladığı tek yenilik sahneyle sınırlı değildi. Grup bir başarı yakalamaya başlayınca asya kökenli ismi olan Farookh’u değiştirip yerine herkesin ona sesleniş biçimi olan Freddie olarak değiştirmiştir. Soyadını ise Roma Mitolojisinden etkilenerek Mercury yapmıştır. Bu isim onun için yeterli şekilde görkemli olmuştur tabi ki. 1970 yılının temmuz ayından itibaren artık Queen grubunun solistinin adı Freddie Mercury olmuştur. Ağustos ayında basçı Mike Grose parasızlığı bahane ederek gruptan ayrıldı. Ardından Roger yine basçı bir arkadaşı olan Barry Mitchell’ı gruba davet eder. Ama Barry’de Mike’dan farklı olamaz ve parasızlığı bahane ederek gruptan ayrılır. Herkes biliyordu ki asıl sorun Freddie’nin getirmeye çalıştığı yüksek performansa hiçbirinin uyum sağlayamamasıdır. Barry’nin ayrılmasının ardından özgün bir tarz yakalamış olan Queen’in basçı arayışını duyan John Deacon gruba katılmak ister. Grupla uyumlu bir performans gösteren John aynı zamanda elektronik bilgisiyle grubu etkiler ve 1971 yılında Queen’in 20 yıllık değişmeyecek kadrosu tamamlanmış olur.

  • Freddie Mercury: Lead vokal, piyano
  • Brian Harold May: Gitar, vokal
  • Roger Meddows Taylor: Davul, vokal
  • John Richard Deacon: Bas gitar
Logolarını tasarımı Freddie’ye aittir. Freddie için 2 bakire, Deacon ve Taylor için iki aslan ve Brian için bir yengeç içermektedir logo.

Share.

About Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

fuck you google, child porn fuck you google, child porn fuck you google, child porn fuck you google, child porn