İskandinav Mitolojisi, Vikingler ve Tanrıların Babası Odin

0

İskandinav mitolojisinde “baş tanrı”, “tüm tanrıların babası” olarak anılan savaş, ölüm, şiir ve bilgelik tanrısı Odin,  renkli olduğu kadar insanın kafasında soru işaretleri yaratan hikayelerin de baş kahramanıdır. Bor ve Bestla’nın üç  oğlunun en büyüğü olan Odin, kardeşleri Vili ve Ve ile yaratılışın önemli birer parçaları olarak karşımıza çıkarlar. İlk Aesir tanrıları olan üç kardeş birlikte dünyayı yarattıktan sonra, ilk insan çift Askr ve Embla’ya, Odin ruh, Vili akıl Ve ise görme, duyma ve işitme yetileri verir. İlk tanrılardan olmalarına rağmen Vili ve Ve pek aşina olunmayan isimlerdir. Odin gibi popüler bir ağabeyiniz olursa isimlerinizin arka planda kalması normal olsa gerek.

Odin'in bir tasviri

Odin’in bir tasviri

Yakın dönemde yapılmış en çok bilinen tasvirinde Odin, her kapısından 960 savaşçının geçebildiği 640 kapılı sarayı Valhalla’da, oturduğunda dokuz dünyada olanları görebildiği tahtı Hlidskjalf’ta  çizilmiştir.

İki yanında  kurtları Geri (Açgözlü) ve Freki (Yırtıcı) ile yanı başında iki kuzgunu Huginn (Düşünce) ve Muminn (Hafıza) bulunmaktadır. Kuzgunlar her gün dünyanın dört bir yanını dolaşıp, Odin’i olan biten hakkında bilgilendirirler. Odin’in elinde ise hedefini hiç ıskalamayan, Dünya Ağacı (World Tree) Yggdrasil’in kutsal külünden yapılmış ve üzerinde kendi yazdığı büyülü rünlerin olduğu mızrağı Gungnir’i tutmaktadır.

Kurtlar ve kuzgunların yanı sıra Odin’in bir de atı bulunmaktadır. Loki kendi başının altından çıkan bir iddiada işlerin ters gitmesi üzerine tanrıların hışmından korunmak için olaya  hinlik karıştırmak zorunda kalmıştır; bu sebeple  kısrağa dönüşmesi ve bir aygırı baştan çıkarması gerekmiş, sonucunda da Loki’den olma Sleipnir doğmuştur.  Sonrasında ise Loki, sekiz ayağı olan, yerde, denizde ve havada çok hızlı şekilde yol alabilen Sleipnir’i Odin’e vermiştir.

2Odin denince akla gelen en önemli fiziksel özellik ise tek gözünün olmamasıdır.  İlgili hikaye ise kısaca şöyledir; Dünya Ağacı Yggdrasil’in kökleri arasında bir bilgelik kuyusu bulunmaktadır.  Odin bu kuyudan bir yudum içmek için yanıp tutuşarak gittiğinde, kuyunun koruyucusu bilge Mimir, Odin’in bu isteğine karşı çıkmıştır. Odin, kuyudan bir yudum içebilmek için bir gözünü oyar ve kuyuya atar. Bunun üzerine Mimir gerekli diyetin yerine getirildiği kabulüyle boynuzunu kuyuya sokar, doldurur, Odin’e uzatır. Böylece amacına ulaşmak için gözünden olmayı göze alan Odin, suyu içer ve arzu ettiği bilgeliğe kavuşur.

000014Başka bir hikayede ise,  Odin, mızrağı Gungnir ile kendini Dünya Ağacı Yggdrasil’a asar ve dokuz  gün dokuz gece aç ve susuz bir şekilde asılı kalır, bu sayede büyülü rünlerin bilgeliğini de kazanmış olur. Bu anlatımdan yola çıkarak  halk arasında  “herkesin yemek yediği bir yerde yemeyen bir gezgin  var ise bilin ki o Odin’dir” söylemi doğmuştur.

Vasir’in Mimir’i öldürmesinden sonra ise Odin Mimir’in kafasını almış ve  O’ndan daha birçok bilgi öğrenmiş; çok acil ve ani karar verilmesi gereken durumlarda da Mimir’in kafasına danışmayı da ihmal etmemiştir.

Başta belirttiğim sıfatlarından bilgeliği elde etmek için bir sürü şeyi göze alan Odin’nin, diğer sıfatlarından biri olan şiir tanırısı sıfatını kazanışı ile ilgili hikaye ise şu şekildedir:

05484Aesir ve Vanir arasındaki kısa süreli barış esnasında her iki tarafın tanrılarının bir kaba tükürmesi ile  bilge Dev Kvasir meydana gelmiştir. Kvasir herkesi dolaşıp bilgeliğini paylaşıp, herkese yardımcı olmayı misyon edinmiştir. Kvasir ile bilgiden hiç hazetmeyen iki cüce kardeş Fjalar ve Galar’ın  yolları kesiştiğinde ise, iki cüce Kvasir’i öldürüp kanını süzerler. Süzülmüş kanı bal  ile karıştırıp fermante ederler ve ortaya efsanevi şiir  şarabı (likörü) olarak anılan içki ortaya çıkar.  İntikam almak isteyen Dev Kvasirin oğlu Suttungr de  iki cüceyi gelgitle ortaya çıkan bir adaya koyarak onları ölüme terketmekle tehdit eder. Dev’in elinden kurtulmak için cüceler elde ettikleri içkinin hepsini kan parası olarak Dev’e vermeyi kabul etmek zorunda kalırlar. Elbette Odin bu şaraptan içmek ister. Hikayenin bundan sonrası iki ayrı şekilde devam edip aynı sona bağlanıyor. Daha çok sevdiğim versiyonda  içkiden içmek için yola çıkan Odin, Suttungr’ın kardeşi Baugi için çalışan çiftçilerin kör uçlu tırpanlar ile hasat topladığını görür ve bir tırpanı bileği taşıyla keskinleştirir, hasadın ne kadar kolay yapıldığına inanamayan çiftçilerin ortasına bileği taşını atar. Taşı kapmak için birbirine giren çiftçiler keskin uçlu tırpanın kafalarını kesmesi sonucu ölürler.  Baugi çalışacak adamı kalmadığı için üzülürken Odin, Dev’e  kendini Bölverk olarak tanıtır ve tüm yaz çalışıp hasadı tek başına toplayacağını söyler. Hasat sonunda ise çok yorulduğunu ve şaraptan bir yudum içmek istediğini söyler. Baugi tamam dese de Suttungr buna izin vermez. Bölverk şaraba ulaşabilmek için Baugi’yi bir el matkabıyla dağı delmesi için kandırır. Dev’in dağı delmesinden sonra bir yılana dönüşüp delikten içeri giren Bölverk kazanlara ulaşır ve  üç yudumda tüm içkiyi içer, kartala dönüşerek Valhalla’ya uçar. Hırsızlığın farkına varan Dev Suttungr, Odin tarafından kandırıldığını anlar ve kartala dönüşerek Odin’in peşine düşer. Valhalla’nın semalarında dolaşan kartalı görenler ne kadar kap var ise hemen hazırlarlar ve Odin peşinden gelen Suttungr’dan kıl payı kurtularak midesindeki tüm şarabı kaplara çıkartır.

55478

Bu hikayeye bağlı olarak Odin’i simgeleyen üçlü boynuz, üç yudumda mideye indirilen şaraptan yola çıkarak ortaya çıkmıştır.

En son  hikayede Odin’in isim değiştirerek kendini tanıttığını gördük. İsim ve kılık değiştirmeye oldukça fazla başvuran Odin’in girdiği karakterler sebebiyle  onlarca  ismi bulunmaktadır. İsimlerinden biri ise Woden olan Odin, böylelikle Çarşamba gününün de (Wednesday) isim babasıdır.

Aktarmaya çalıştığım örneklerden yola çıkarak Odin’in ne kadar hırslı, istediği sonuca ulaşmak için  kendine dahi  acı çektirmeyi göze alıp her isteğini elde eden bir tanrı olduğu görülebiliyor. İsteğini elde etmesinin yanında, elde ettiği özellikler ile egosunu tatmin etmekten de geri kalmıyor.

659845894Buna örnek bir başka hikaye de şöyle; Odin, bir gün ne kadar çok şey bildiğini ortaya koymak için Vafthrunir’i ziyaret etmeye karar verir. Vafthrunir’in salonuna varınca nazik olmaktan çok uzak bir halde Dev’e seslenir. Dev onu salona alır ve sorular sormaya başlar. Kendini Gangrad olarak tanıtan adamın oldukça bilgili biri olduğunu anlayan Dev, adama bir yarışma teklif eder. Yarışmada birbirlerinin bilgilerini sınayacaklar ve kaybeden kellesini kaybedecektir. Gangrad’ın sorduğu tüm soruları cevaplayan dev son soru ile tongaya düşer.  Soru şudur: Odin’in kazara öldürülen oğlu Baldr’ın bedeni yakılmak üzere odunların üzerindeyken Odin oğlunun kulağına ne fısıldamıştır?Haliyle bu sorunun cevabını sadece Odin’in kendisi bilmektedir. Böylece dev kendini Gangrad olarak tanıtan kişinin Odin’in kendisi olduğunu  ve kandırıldığını anlar. Ve şöyle der;

“Kimse bilemez o kadim zamanlarda,

Oğlunun kulağına senin ne fısıldadığını.

Bittim artık ben, eski öykülerimi anlattım hep,

Ve tanrıların yazgısını da söyledim.

Şimdi biliyorum ki yarıştığım kişi Odin’di,

Her zaman en bilge olan.”

44984Böylece Odin ne kadar bilgili olduğunu kendine gösterirken kandırılan Dev de kellesinden olur. Bunlar gibi başka birçok anlatımda da Odin’in kandırmacalarını, haklı çıkmalarını, her isteğini elde etmelerini barındıran maceraları bulunmaktadır. Pekiii; Odin tüm bu edinimleri insanlığa yardımcı olmak, ona inananların güvenliğini sağlamak için mi yapıyor? Yoksa aslında her şey kendi egosu ve hırsını dizginlemek için mi? Dönem insanı muhtemelen bu kadar büyük bir tanrının hırslarını makul bulup, bardağın dolu tarafına bakma yoluna gitmiştir, Kim bilir?

Vikingler dizisinden Vikingleri tasvir eden bir alıntı.  Kral Ragnar Lotrbrok gerçekte yaşamış bir Viking kralıdır.

Vikingler dizisinden Vikingleri tasvir eden bir alıntı. Kral Ragnar Lotrbrok gerçekte yaşamış bir Viking kralıdır.

Viking’lerin Türk Olduğu İddiası

2jpg-728x728İsveç tarihinin kurucusu olan Prof. Sven Lagerbring, Türkçe ile İsveççe arasındaki ortaklıklardan, mitolojik benzerliklerden hareket ederek, İsveçlilerin atalarının Türkler olduğunu söylüyor. İsveç masallarında da tanrı Odin’in “Türkland”dan geldiği anlatılıyordu.

Prof. Lagerbring’e göre İsveç Tanrısı Odin, “Herwarar Masalı”nda Tirkiar (Türkler) ve Asiemaen (Asyalılar) olarak tanıtılan büyük bir kitlenin önderiydi.
Tasvirlerde kurtlarıyla gösterilen Odin’in Türkland’dan (Türk İli) İsveç’e yolculuğu masalda ayrıntılarıyla anlatılır, adaletinden ve bilgeliğinden söz edilir.

odinvikingmagyar-relandtaking-from-valley-of-the-kings-etelkoz-feszty-korkep

isvec3a7abcjpg-728x728Kurduğu krallıkların başlarına oğullarını geçirdiği söylenir. Vikinglerin Thor ve Odin isimli iki önemli tanrıları vardı. Her iki isim de türk kökenli isimlerdir. Thor adı TUR sözünden ve Odin adı da OT-İN (inen ateş) sözünden kaynaklanır. Thor, yani Tur; yüksek makam, yuvarlak gök, türeme, töre ve Türk sözcüğünün de köküdür.

İsveç tarihçiliğinin babası Rektör Sven Lagerbring Odin ve Oğullarının Kuzey Avrupa’ya Türkçeyi getirdiğini de kaydediyor. Runik yazı adı verilen oyma yazılar da, Noveç’ten Orta Asya içlerine, Orhon Yazıtları’na kadar görülüyor. Norveç ve İsveç’te Runik harflerle yazılmış, fakat İsveççe ve Norveççe olarak okunamayan yazılar var.
Prof. Lagerbring İsveççe ve Türkçe gramer ve sözcük benzerliğini de ortaya koyuyor. Çok sayıda sözcüğün birbirlerine benzediğini belirterek iki yüzden fazla örnek veriyor. 
sleipnirstonejpg-728x728

Odin ismine İskandinavya kadar Orta Asya Türklerinde de saygı duyulduğu bir gerçektir. Eski kaynaklar Öden Ata isimli kutsal bir Türk büyüğünün Eski Türk Yurdunda anıtları olduğu ve çok saygı duyulduğunu anlatır. Ünlü komutan Timur batı seferine çıkmadan önce Öden Ata’nın kabrini ziyaret etmiş, dua ve dilekte bulunmuştur .

Bugün Bile Benzerlikleri Ortada Olan Bir Kaç Sözcük Sayalım

yazijpg-728x728

Share.

About Author

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

fuck you google, child porn fuck you google, child porn fuck you google, child porn fuck you google, child porn